ماهجولای 2019

تا پایان قرن بیشترین و کمترین افزایش دما را در کدام کشورها شاهدیم؟

پژوهشگر دانشگاه حکیم سبزواری در پژوهشی مشترک با محققانی از کشورهای کره، انگلیس، آمریکا، استرالیا، چین، برزیل، تایوان، سوئیس، اسپانیا و پرتغال، بار بهداشتی مرگ‌ومیر ناشی از افزایش دما در نتیجه تغییرات آب و هوایی در ۲۸ کشور در سراسر جهان(در ۴۵۹ ایستگاه) را شبیه‌سازی کردند.

آفتاب‌‌نیوز :

فاطمه میوانه، دانشجوی دکتری رشته آب و هواشناسی شهری دانشگاه حکیم سبزواری در توضیح این پژوهش گفت: در این تحقیق بار بهداشتی مرگ و میر ناشی از افزایش دما در نتیجه تغییرات آب و هوایی در ۲۸ کشور در سراسر جهان (در ۴۵۹ ایستگاه) با استفاده از پنج مدل گردش عمومی جو تحت چهار سناریوی (RCP۲.۶, RCP۴.۵, RCP۶.۰ و RCP۸.۵) شبیه‌سازی شد.

وی افزود: همچنین در این مطالعه براساس داده‌های تاریخی افزایش دما تا سال ۲۰۹۹ شبیه سازی شد و نسبت خطر مرگ‌ومیر و ارتباط آن با دما با روش‌های آماری مدلسازی شدند.

میوانه با اشاره به اینکه نتایج مطالعه حاکی از آنست که بیشترین افزایش دما طی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۹۹ در کانادا و فنلاند قابل وقوع است و کمترین افزایش دمایی در ایرلند و آرژانتین برآورد شده است، اظهار کرد: علاوه بر این، یافته های این پژوهش بیانگر آنست که به ازای هر ۱ درجه سانتی گراد افزایش دما، تعداد مرگ و میر بیش از حد، در کشورهای گرمسیری افزایش می‌یابد. افزایش دما در این مناطق موجب تاثیر گذاری بر افراد آسیب‌پذیر و افزایش هزینه ها و بار بهداشتی در کشورها خواهد شد.

نتایج این پژوهش مشترک بین‌المللی در مقاله‌ای تحت عنوان: Perdicted temperature-increase -induced global health burden and its regional variability در مجله معتبر Environment International از انتشارات الزویر چاپ شده است. این مجله دارای IF: ۷.۹۴۳ بوده و جزو ۱۰ مجله برتر در زمینه مربوطه است و دارای رتبه Q۱ در نشریات علمی است.

دعوا بر سر نام خلیج‌فارس از کجا شروع شد؟

رییس مرکز اقیانوس‌شناسی خلیج‌فارس بوشهر گفت: برای اولین بار در سال 1955 یک دیپلمات انگلیسی در مقاله‌ای -در یک مجله عرب زبان- نوشت “خلیج فارس که اعراب آن را خلیج عربی می گویند…”، و با این جمله اعراب را با واژه جعلی خلیج عربی آشنا کرده و این جنگ لفظی را آغاز کرد و به آن دامن زد.

دستور دادگاهی در برزیل برای عرضه سوخت به کشتی‌های ایران

آفتاب‌‌نیوز :

دادگاهی در برزیل به شرکت نفت و گاز «پتروبراس» که پیشتر به علت رعایت تحریم‌های آمریکا از تأمین سوخت برای کشتی‌های ایران خودداری کرده بود دستور عرضه سوخت به این کشتی‌ها را داده است.

منابع خبری امروز پنجشنبه گزارش داده‌اند این حکم روز۲۴ ژوئیه (دوم مردادماه) توسط رئیس دیوان عالی فدرال برزیل صادر شده است.

منابع خبری پیش از این گزارش داده بودند چند کشتی برزیلی هفته‌ها است به علت نداشتن سوخت قادر به بازگشت به ایران نیستند زیرا شرکت دولتی نفت و گاز «پتروبراس» از فروش سوخت به آنها به دلیل تحریم‌های آمریکا خودداری می‌کند.

خبرگزاری رویترز، ابتدا ۲۸ تیرماه گزارش داده بود شرکت پتروبراس از فروش سوخت به دو شرکت ایرانی حامل ذرت خودداری کرده و این دو شرکت دو ماه در بنادر برزیل معطل سوخت مانده‌اند.

اوپراتور بندر پاراناگوآ به رویترز گفته است کشتی‌های «باوند» و «ترمه» که حامل اوره و محصولات پتروشیمی مورد استفاده در کود شیمیایی بودند، دو ماه پیش وارد برزیل شدند. انتظار می‌رفت آنها ذرت بارگیری کنند و به ایران بازگردند اما سوخت کافی برای ادامه سفر نداشتند.

این خبرگزاری یک روز بعد (۲۹ تیرماه) گزارش داد دو کشتی فله‌بر دیگر ایران هم که با محموله «اوره» به برزیل آمده بودند گرفتار وضعیت مشابهی شده‌اند.

آمارهای رهیابی کشتی‌ها نشان می‌دهد کشتی‌ها مدل پاناماگذر (کشتی‌های قابل عبور از کانال پاناما) «دلربا» و «گنج» در نزدیکی بندر «ایمبیتوبا» در جنوب برزیل لنگر انداخته‌اند و قرار بود مسیر مشابه دو کشتی دیگر یعنی «باوند» و «ترمه» را که آنها نیز مشکل سوخت‌گیری دارند، طی کنند.

این اتفاق در شرایطی رخ داده که مواد غذایی مشمول تحریم‌های آمریکا نیست و ایران یکی از بزرگ‌ترین خریداران محصولات کشاورزی برزیل است. ایران تاکنون بیش از ۲.۵ میلیون تن ذرت برزیلی خریده است.

با این حال، این مبادلات تجاری معمولا با کشتی‌هایی که پرچم ایران را داشته باشند، انجام نمی‌شود. زمانی‌که کشتی ایرانی است، معمولا آنها با سوخت کافی حرکت می‌کنند تا سوخت بازگشت را بدون سوخت‌گیری مجدد داشته باشند.

تامین‌کننده اصلی سوخت بانکر در برزیل، شرکت «ترنس‌پترو»، شعبه‌ای از «Petroleo Brasileiro» یا همان «پتروبراس» است. این شرکت تایید کرده بود که از فروش سوخت به کشتی‌های ایرانی به علت تحریم‌ها خودداری کرده است.

دولت ترامپ ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال گذشته به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج و تحریم‌های معلق‌شده به موجب این توافق را علیه ایران احیا کرد. این تحریم‌ها از مردادماه و آبان‌ماه سال گذشته اجرایی شده‌اند.

«لوکافراز»، وزیر تجارت خارجی برزیل روز گذشته (چهارشنبه) مدعی شد که سرگردانی کشتی‌های ایرانی در دریا و عدم تحویل نفت به آنها هیچ تأثیری در روابط دوجانبه تجاری ایران و برزیل نخواهد گذاشت. او همچنین مدعی شد که عدم تحویل نفت به کشتی‌ها هیچ تأثیری هم روی صادرات برزیل به ایران نخواهد گذاشت. 

ایران چهارشنبه هشدار داد درصورتی که برزیل اجازه ندهد که کشتی‌های ایرانی سرگردان در سواحل این کشور، سوخت‌گیری کنند، واردات از این کشور را متوقف خواهد کرد.

«سیدعلی صادقیان»، سفیر ایران در برزیل به مقامات برزیلی گفت در صورتی‌که این کشور از سوخت‌گیری کشتی‌های ایران جلوگیری کند، ایران می‌تواند به راحتی تامین‌کنندگان جدید ذرت، سویا و گوشت بیابد. صادرات برزیل به ایران در سال حدود ۲ میلیارد دلار است که بیشتر آن را محصولاتی نظیر ذرت، گوشت و شکر تشکیل می‌دهد. ایران یک سوم ذرت صادراتی برزیل را می‌خرد. 

تبعات خشک شدن تالاب جازموریان

آفتاب‌‌نیوز :

رضا کامیاب مقدس با بیان اینکه تالاب جازموریان یکی از تالاب های فصلی و مهم اکولوژیکی کشور است اظهار کرد: حوزه آبریز جازموریان با مساحتی بالغ بر ۶۹ هزار کیلومتر مربع و در ارتفاع ۳۰۰ متری از سطح دریا به عنوان یکی از تالاب های فصلی مشترک بین سیستان و بلوچستان و کرمان واقع شده است.

وی گفت: این تالاب در مواقع پرآبی ۳۳۰۰ کیلومتر مربع و در مواقع کم آبی به طور متوسط ۲۵۰۰ کیلومتر مربع آبگیری می شده است. این تالاب به وسیله ده‌ها رودخانه فصلی و دو رودخانه دائمی هلیل رود و بمپور تغذیه می‌شود، افزون بر این دو رودخانه، در این حوضه آبریز ۹۱ رودخانه کوچک و بزرگ جریان داشته است اما تالاب جازموریان این روزها به بیابانی بی‌آب و علف و محل چرای شترها و دام‌های مردم محلی تبدیل شده است.

رییس جهاد دانشگاهی استان کرمان با اشاره به وجود ۱۷ شهرستان در حوزه آبریز تالاب با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۲۶۰ هزار نفر اظهار کرد: یکی از مهمترین تاثیرات جازموریان تنظیم اکوسیستم منطقه و در مرحله دوم تامین معیشت مردم در جنوب استان کرمان و سیستان و بلوچستان بوده است.

وی با اشاره به اینکه این تالاب از معدود تالاب های آب شیرین کشور است و در گذشته مرکز تامین علوفه جنوب شرق کشور بوده و همچنین آب مورد نیاز دام‌های منطقه را تامین می‌کرده است، اظهار کرد: تالاب جازموریان تا چند دهه قبل به واسطه بارش مناسب نزولات جوی در این منطقه در ماه های زیادی از سال مرطوب و آبگیری می شد به گونه ای که شاهد پوشش گیاهی و تنوع زیستی و جانوری مناسبی در این منطقه بودیم و همین امر سبب ایجاد اثرات اقتصادی و اجتماعی مثبتی در پیرامون این تالاب شده بود.

مجری تدوین برنامه جامع تالاب جازموریان با بیان اینکه تالاب جازموریان زیستگاه مناسب گیاهی و جانوری است، اظهار کرد: در تالاب جازموریان پوشش گیاهی شامل درختچه هایی از قبیل گز، کلیر و کهور و گونه های بوته ای که در حاشیه منطقه قرار گرفته و همچنین گیاهان علفی یکساله که پس از خشک شدن قسمت هایی از تالاب رشد می‌کنند، محیط و مامن مناسبی جهت لانه سازی پرندگان خشک‌زی و کنار آبزی بوجود می آورد. همچنین در این تالاب گونه های جانوری شامل گراز، گربه وحشی و جنگلی، خرگوش، خدنگ و غیره و پرندگان آبزی و کنار آبزی از قبیل فلامینگو، گلاریول، انواع مرغابی سانان، گیلانشاه، فالاروپ، آبچلیک، سلیم، تلیه، چاخ لق، دیدومک، چوپ پا، آووست، کاکایی و غیره و پرندگان خشک‌زی مانند هوبره، انواع باقرقره، شبگرد بلوچی، انواع چک چک و چکاوک، فاخته، قمری و غیره و همچنین گونه های مختلف خزندگان مشاهده شده است.

۱۱ هزار حلقه چاه غیرمجاز در اطراف تالاب جازموریان

مجری طرح تدوین برنامه جامع تالاب جازموریان با بیان اینکه تالاب جازموریان همواره یک کانون اقتصادی و اجتماعی در پیرامون خود به همراه داشته است، ادامه داد: متاسفانه در چند دهه گذشته این تالاب به دلایل متعددی از جمله کاهش نزولات جوی و خشکسالی حاکم بر منطقه، وجود بیش از ۱۱ هزار حلقه چاه غیرمجاز، عدم معیشت مبتنی بر واقعیت اکولوژیکی منطقه، عدم رهاسازی حقابه در زمان مناسب و سایر موارد دیگر رو به خشک شدن رفته و پوشش گیاهی خود را نیز از دست داده است.

کامیاب مقدس به آثار سو ناشی از خشک شدن تالاب جازموریان اشاره کرد و گفت: ریزگردها یکی از اثرات سو بسیار مهم ناشی از خشک شدن تالاب جازموریان است به گونه ای که براساس برخی آمار تالاب جازموریان منشاء بیش از ۲۰ درصد از ریزگردهای کشور محسوب‌ می‌شود که بخش های وسیعی از استان کرمان و استان های همجوار را تحت تاثیر قرار می دهند و باعث بروز آسیب های متعددی در جامعه از جمله مسائل بهداشتی، مهاجرت، اثرات منفی اجتماعی و اقتصادی و … در منطقه می‌شوند.

رییس جهاد دانشگاهی استان کرمان با اشاره به بارش های ابتدای سال جاری در این منطقه گفت: خوشبختانه امسال با توجه به بارش های اخیر در این منطقه وضعیت تالاب نسبت به سنوات گذشته بهتر شده اما با توجه به میزان تبخیر بالا در این منطقه بارش ها به تنهایی کمکی در راستای حیات دوباره تالاب نخواهد کرد. آنچه که در تالاب جازموریان مطرح است بحث احیای پایدار این تالاب بوده که لازم است با مدیریت علمی و همه جانبه در راستای حفظ و احیای این تالاب استراتژیک در منطقه و کشور؛ اقدامات لازم صورت گیرد.

وی در بخش دیگری از گفت و گوی خود با خبرگزاری ایسنا به تبعات ناشی از خشک شدن تالاب جازموریان و حساسیت مدیریت استان برای حل مشکلات ناشی از این بحران اشاره و اظهار کرد: احیای تالاب جازموریان یکی از دغدغه های مهم مدیریت استان و محیط زیست بوده و این مهم با رویکرد ملی در حال پیگیری است به طوری که از سال ۹۵ بدنبال پیگیری های مسئولین استانی به صورت جدی تر احیای این تالاب در دستور کار سازمان محیط زیست کشور قرار گرفت.

رییس جهاد دانشگاهی استان کرمان با اشاره به اینکه برنامه مدیریت جامع تالاب های کشور در واقع یک سند و مرجع کاری برای شرایط کنونی تالاب ها و چشم اندازی از وضعیت بلند مدت آن بوده و ابزاری برای تحلیل عملکردهای زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی تالاب و اولویت بندی اهداف است، ادامه داد: در همین راستا و در پی برگزاری جلسات متعدد با مدیران و کارشناسان سازمان محیط زیست کشور و اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان مقرر شد در گام اصلی و مقدماتی به منظور احیای این تالاب و کاهش ریزگردها با منشاء این تالاب، برنامه جامع و مدونی با انجام اقدامات اصولی، علمی و با توجه به شناخت وضعیت منطقه و ذینفعان تالاب صورت گیرد.

اعتبار ۲۱۰ میلیونی برای احیای جازموریان

وی با بیان اینکه برنامه تدوین طرح جامع احیای تالاب جازموریان از سال ۹۶ با تعیین اعتبار ۲۱۰ میلیون تومانی توسط جهاد دانشگاهی استان کرمان آغاز شده است، اظهار کرد: این طرح دارای یک شرح خدمات جامع ملی است که با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست کشور در حال انجام است و در چند مرحله از جمله شناسایی وضعیت فعلی تالاب، شناسایی ذینعفان مرتبط، احصاء و تعیین اقدامات اولویت دار تالاب، پایش اقدامات، تعیین ساختار اجرایی مدیریت طرح و تهیه نقشه پهنه بندی نقاط حساس تالاب در حال اجرا است.

مجری طرح تدوین برنامه جامع تالاب جازموریان ادامه داد: همچنین در قالب قرارداد دیگری با مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار با اداره کل محیط زیست استان کرمان، مقرر شد جهاد دانشگاهی یکی از اقدامات اولویت دار احصاء شده از برنامه جامع مدیریت تالاب از جمله «مطالعه و اجرای طرح های کنترل و بهره برداری از سیلاب های حوزه» «انجام مطالعات بیلان جامع آبی حوزه آبخیز» را اجرا کند.

رییس جهاد دانشگاهی استان کرمان با تاکید بر اینکه تدوین این سند مبتنی بر مدیریت از پایین به بالا بوده که برای تصویب به مراجع بالاتر ارایه میشود، اظهار کرد: در همین راستا نیز به دنبال جلب مشارکت همه گروه های ذینفع از جمله کارشناسان، مدیران، دوستداران محیط زیست، سازمان های مردم نهاد و مردم بومی منطقه هستیم که در همین زمینه نیز ۴ کارگاه با مشارکت و استقبال بسیار خوب دستگاه های اجرایی شمال و جنوب استان کرمان و استان سیستان و بلوچستان از جمله ادارات کل محیط زیست، فرمانداران شهرستان های حوزه آبریز، شرکت آب منطقه ای، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، منابع طبیعی، جهادکشاورزی، امور عشایری، هواشناسی، مدیریت بحران استانداری، دانشگاه تحصیلات تکمیلی و نمایندگان کشاورزان و سازمان های مردم نهاد و با موضوعات «تعیین ذینفعان»، «تدقیق ذینفعان و تعیین محدوده اثر آنها، تعیین کارکردها و مشکلات تالاب»، «تعیین اقدامات اولویت دار» و «پایش اقدامات و تعیین ساختار اجرایی مدیریت تالاب» در شهرهای کرمان، قلعه گنج و چابهار همراه با بازدید میدانی از تالاب برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه در بحث تالاب جازموریان دیدگاه های بسیار متناقضی وجود دارد، اظهار کرد: در این کارگاه‌ها متخصصین اظهار نظرهای مختلفی از وضعیت و روند احیای این تالاب مطرح کردند اما در نهایت با اتکا به آمار و ارقام و نظر متخصصان جمع بندی های خوبی تاکنون صورت گرفته و این برنامه در مراحل نهایی تدوین کار قرار دارد که معتقدیم یک برنامه عملیاتی با پشتوانه بسیار غنی از نظرات کارشناسان و مشارکت ذینفعان واقعی خواهد بود.

رییس جهاددانشگاهی استان کرمان با تاکید بر اینکه روش پیش گرفته شده برای تدوین طرح جامع احیای تالاب جازموریان یک روش علمی، مدون و منطبق بر متدهای احیای سایر تالاب های کشور بوده است، افزود: این طرح با نظارت مستقیم سازمان محیط زیست کشور و با مشارکت تنگاتنگ اداره کل محیط زیست استان کرمان در حال انجام است که در همین راستا و از دل این برنامه مدیریتی، ۲ طرح از اقدامات اولویت دار احصاء شده شامل «تعیین نیاز آبی تالاب جازموریان با منشا گرد و غبار» و «طرح تدوین و اجرای برنامه معیشت پایدار جایگزین سازگار با تالاب جازموریان» هم اکنون توسط دانشگاه تحصیلات تکمیلی و علوم پیشرفته کرمان و مرکز تحقیقات کشاورزی استان کرمان در حال اجرا است. ضمن آنکه براساس همین نقشه راه تدوین شده و با پیگیری های مستمر اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان، اعتبار قابل ملاحظه ای به منظورانجام برخی اقدامات اولویت دار از جمله «تدوین و اجرای طرح مدیریت گردشگری پایدار تالاب»، «مرمت و بازسازی سازه های حفاظتی در حوزه آبریز»، «تجهیز دبیرخانه های مدیریت زیست بومی تالاب در شهرستان های قلعه گنج و روبار جنوب» در راستای احیای تالاب جازموریان در سال جاری به سازمان های ذیربط اختصاص داده شد.

کامیاب مقدس ادامه داد: احیای نهایی تالاب تا حصول نتیجه مطلوب مستلزم اختصاص اعتباراتی بیشتر به ادارات کل جنوب استان جهت انجام تمامی اقدامات اولویت دار تدوین شده در برنامه است که با درایت و نگاه مثبت مدیران کشوری و استانی این مهم در سال های آتی محقق خواهد شد.

باید به دنبال معیشت های جایگزین باشیم

وی در بخش پایانی صحبت های خود به موضوع لزوم حساس سازی وضعیت تالاب به منظور توجه بیشتر مسئولین کشوری به احیای این تالاب اشاره کرد و گفت: حساسیت سازی و در واقع مشخص کردن اهمیت موضوع از درجه بسیار بالایی برخوردار است. احیای تالاب امری بسیار مهم و ارزشمند است و از سوی دیگر باید معضلات و مشکلات خشک بودن این تالاب برای همگان مشخص شود که معتقدیم با مشارکت همه مسئولین، دستگاه های اجرایی و شهروندان حوزه آبریز در ۲ استان کرمان و سیستان و بلوچستان می توانیم این موضوع را به سرانجام خوبی برسانیم.

رییس جهاددانشگاهی استان کرمان با تاکید بر اینکه باید براساس اطلاعات و روش های علمی برنامه جامع و عملیاتی برای احیای تالاب جازموریان تدوین کنیم، اظهار کرد: نباید تحت تاثیر جو و در واقع اظهارنظرهای غیرعلمی قرار بگیریم. مباحث نظیر تالاب جازموریان بسیار پیچیده و دارای ابعاد اجتماعی، اقتصادی و سیاسی گسترده ای است اما ما باید به عنوان محقق، کار واقعی خودمان را انجام دهیم و به عنوان مثال اگر قرار باشد معیشت بخش هایی از استان تغییر کند این موضوع باید با جرات اعلام شود.

وی ادامه داد: متاسفانه در گذشته تنها به دنبال آن بودیم که بسیاری از مشکلات را با مسئله آب حل کنیم. برای حل مشکلات اشتغال، اقتصاد، جلوگیری از مهاجرت و … به آب پناه می بردیم و معیشتی را شکل دادیم که در طول سالیان گذشته به شدت مبتنی بر آب بوده اما امروز این نوع معیشت با واقعیت های حال و نزولات جوی و تغییراتی که در بارش ها و اقلیم منطقه رخ داده؛ دیگر سازگاری ندارد بنابراین از اینکه روش های جایگزینی برای معیشت اعلام شود نباید واهمه داشته باشیم.

رییس جهاد دانشگاهی استان کرمان با تاکید بر اینکه باید به دنبال معیشت های جایگزین باشیم اظهار کرد: باید این واقعیت را بپذیریم که در مناطقی از استان کرمان و حتی کشور، دیگر کشاورزی به روش سنتی توجیه اقتصادی ندارد اما می توان در همان مناطق از روش های نوین آبیاری استفاده کنیم. یا دربرخی مناطق استان کرمان باید به صورت جدی به مقوله چاه های غیر مجاز ورود پیدا کرده و یا به بحث حقابه توجه ویژه داشته باشیم. در واقع قضاوت ها و برنامه ریزی ما باید مبتنی بر روش های علمی و استفاده و بهره گیری از نظرات کارشناسانه باشد و اجازه ندهیم سایر دیدگاه های غیرعلمی دخالتی در کارمان داشته باشد. گرچه این کار سخت بوده و مقاومت های زیادی را به همراه خواهد داشت ولی ما باید متعهد باشیم یک کار علمی برای استان و کشور انجام داده که نتایج آن برای مردم خوب، مفید و ثمربخش باشد.

انفجار سوم در کابل؛ ۹ خارجی کشته شدند

آفتاب‌‌نیوز :

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان روز پنجشنبه با صدور اطلاعیه تاکید کرد: حوالی ساعت ۹ صبح امروز در منطقه «دسپیچری» شهر کابل کاروان افسران بلندمرتبه نیروهای اشغالگر خارجی که از منطقه عبور می کردند مورد حمله فدایی (انتحاری) قرار گرفت.

وی افزود: حمله از سوی قهرمان استشهادی «محمد کابلی» توسط خودرو بمب گذاری شده صورت گرفت که در نتیجه آن، دو خودرو لندکروزر نیروهای خارجی منهدم و ۹ تن افسران بلندمرتبه خارجی کشته شدند.

مجاهد اظهار داشت: قابل یادآوری است که قبل ازاین، دو انفجاری که در چهارراهی ملی بس و بعداً انفجار دوم که در همان منطقه صورت گرفته به مجاهدین امارت اسلامی ربطی ندارد.

طالبان روز گذشته ماموران سازمان سیا در کابل را مورد حمله قرار داد. این حمله از سوی مقامات افغان تایید شد.

غوغای خودکشی دختر خندان

آفتاب‌‌نیوز :

خنده‌های دختر جوانی که قصد خودکشی روی پل پیروزی را داشت، جمعیتی ۳۰۰- ۴۰۰ نفری را پشت حفاظ‌های اتوبان جمع کرد و حدود یک ساعت، ترافیک سنگینی را در زیرگذر آنجا به‌وجود آورد. دختر می‌خندید و روی پل قدم می‌زد، انگارنه‌انگار که تا همین چند لحظه پیش در حال پریدن بود. چند وقت یک‌بار هم از آن بالا نیروهای آتش‌نشانی را تهدید می‌کرد که خودش را پایین می‌اندازد.

نیروهای آتش‌نشان تمام اقدامات خود را برای جلوگیری از وقوع این واقعه به‌کار بسته بودند. از تشک بادی گرفته تا روان‌شناسی که با استفاده از بالابر به دختر نزدیک شده بود تا او را از این کار منصرف کند. مردم دو دسته شده بودند. عده‌ای دختر را هو می‌کردند و می‌خواستند تا زودتر پایین بپرد و قال قضیه را بکند. حتی برخی به نیروهای امداد می‌گفتند تا دختر را پایین بیندازند.

عده‌ دیگر از امدادگران طلب کمک‌رسانی هرچه سریع‌تر را داشتند؛ هرچه سریع‌تر، قبل از آن که خیلی دیر بشود. دوربین‌ها بالا آماده بودند و دختر را هرچه بیشتر برای شوآف و پایین نپریدن تحریک می‌کردند. زنی که گویا مادر دختر بود، روی پل نشسته و محزون به جمعیت خیره شده بود.

چند نیروی دیگر با بالابر ماشین آتش‌نشانی بالا رفته و به مذاکره و منصرف کردن دختر ادامه دادند. دختر به گوشه سمت راست پل رفت. از سمت چپ، امدادگری وارد صحنه شد. همزمان با او یکی از آتش‌نشان‌ها هم روی پل آمد. به سمت دختر دویده و او را به دیواره پل کوبیدند.

مردمی که آن سمت پل قرار داشتند، دختر را بالا کشیدند و تحویل نیروهای پلیس دادند. جمعیت خیلی سریع متفرق شد؛ گویی این اتفاق اصلاً نیفتاده بود…

برادر، خواهر ۱۶ ساله خود را خفه کرد

آفتاب‌‌نیوز :

سرپرست بخشداری پاتاوه شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد با اظهار تاسف از وقوع قتل دختر ۱۶ ساله ای توسط برادرش در این بخش، اظهارداشت: دلیل وقوع این قتل، اختلافات خانوادگی است.

محمدباقر قائمی گفت: متاسفانه یک دختر ۱۶ ساله توسط برادر بزرگتر از خودش در یکی از روستاهای اطراف بخش پاتاوه به قتل رسید.

وی با بیان اینکه تا ساعت ۲۱ در محل حادثه بوده است، خاطرنشان کرد: تا آن موقع که ما در محل حادثه بودیم قاتل که برادر مقتول است خودش را به نیروی انتظامی معرفی نکرده بود.

سرپرست بخشداری پاتاوه شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: محل وقوع این حادثه تلخ تا شهر پاتاوه حدود شش کیلومتر است و متاسفانه این برادر، خواهر کوچک را “خفه ” کرده بود.

بخش پاتاوه با یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد حدود ۶۰ کیلومتر فاصله دارد و این بخش در منطقه سردسیری استان واقع شده و دارای اماکن متعدد باستانی و گردشگری است.

منتظر رونمایی از استقلال استراماچونی هستیم

آفتاب‌‌نیوز :

تیم فوتبال نیروی زمینی ارتش در دیدار با شاهین شهرداری بوشهر، مقابل شاگردان عبدالله ویسی شکست خورد. امید روانخواه، سرمربی نیروی زمینی اظهار کرد: ساعت هشت صبح از ما برای حضور در این مسابقات دعوت کردند. ما دوست داشتیم، جام شکل بگیرد. این بازی تجربه خوبی برای ما بود. امیدوارم قبل از شروع فصل وضعیت خودمان را بهبود ببخشیم.

وی درباره شانس صعود تیمش به لیگ دسته یک هم گفت: برای لیگ برتری شدن نیاز به یکسری شاخص‌ها وجود دارد. از هزینه‌ها و امکاناتی که در اختیار تیم‌ها است می‌توان فهیمد کدام تیم‌ها به لیگ برتر می‌روند. ما تیم با کیفیتی هستیم اما ضعیف‌ترین شرایط را داریم. این انتظار، فشار زیادی روی تیم ما وارد می‌کند.

سرمربی نیروی زمینی ارتش یادآور شد: مطمئنا تیم خوبی هستیم و دوست داریم رقابت کنیم. این‌طور نیست که دنبال صعود نباشیم اما می‌خواهیم رقابت کنیم.

او درباره استقلال با حضور استراماچونی و اضافه شدن چند بازیکن گفت: آقای استراماچونی آرام هستند و مطمئنا مربی خوبی هستند. باید ابزار فراهم شود. همه منتظریم تیم او را مشاهده کنیم. با تمام مشکلات موجود مردم منتظر دیدن تیم او هستند.

رونخواه درباره نامشخص بودن زمان شروع لیگ دسته یک نیز تاکید کرد: ما سعی می‌کنیم تمرینات خودمان را هشت هفته قبل از بازی‌ها آغاز کنیم و به روز باشیم اما اینکه لیگ با بی‌نظمی شروع شود خوب نیست و در هیچ جای دنیا دیده نمی‌شود.

وی ادامه داد: باید برنامه ریزی و تفکر خوبی وجود داشته باشد که از تاریخ شروع لیگ مطمئن باشیم تا برنامه ریزی تیم‌ها به هم نریزد. الان زمان‌بندی تمرینات ما به اتمام رسیده اما تکلیف لیگ دسته یک مشخص نیست.

سرمربی نیروی زمینی ارتش افزود: زمان قرعه کشی لیگ دسته یک مشخص شده است. برای ما مهم نیست که چطور لیگ را شروع کنیم بلکه تاریخ شروع رقابت‌ها مهم است. ما این مسائل را نمی‌دانیم و این موضوع به کار ما لطمه می‌زند.

دولت هرگز فرصت مذاکره را از دست نخواهد داد| برجام دکان کاسبانه عده‌ای را تعطیل کرده بود| از دیماه سال ۹۴ تا ۹۷ فرصت طلایی داشتیم که از توافق هسته‌ای استفاده کنیم

برای مذاکره عادلانه، قانونی و عزتمندانه همواره آماده‌ایم اما به اسم مذاکره کنار میز تسلیم نمی‌نشینیم

آفتاب‌‌نیوز :

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه این دولت هرگز فرصت مذاکره را از دست نداده و نخواهد داد، اظهار داشت: تا زمانی که مسئولیت اجرایی کشور را برعهده دارم، برای انجام مذاکره عادلانه، قانونی و عزتمندانه کاملاً آمادگی داریم، تا مشکلات را حل و فصل نماییم. اما در عین حال حاضر نیستیم به اسم مذاکره کنار میز تسلیم بنشینیم.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت با اشاره به اینکه در هفته‌های گذشته شاهد تحرکات دیپلماتیک هم در کشورمان و هم در اروپا و سایر مناطق جهان بودیم، گفت: یکی از تلاش‌هایی که دولت یازدهم از ابتدا پیگیری می‌کند، این بوده که در عرصه سیاسی و توافقات احتمالی بن‌بست شکسته شود.

روحانی خاطر نشان کرد: مذاکراتی که در طول 8 سال قبل از دولت یازدهم جریان داشت، از گشایش چندانی برخوردار نبود و هیچ‌وقت به نتیجه ملموسی نمی‌رسید و بدخواهان ایران هر روز محدودیت و مضیقه جدیدی را علیه کشورمان ایجاد کرده و قطعنامه‌های جدیدی صادر می‌کردند به نحوی که در آن دوران 6 قطعنامه شورای امنیت و سازمان ملل علیه ایران صادر شد.

رئیس جمهور گفت: اولین اقدام دولت یازدهم شکستن بن‌بست سیاسی در عرصه بین‌المللی بود و دولت توانست همانطوری که وعده داده بود در ظرف صد روز، بن‌بست‌ها را کنار بزند و در این 100 روز به توافق ژنو، دست پیدا کردیم و به واسطه این توافق بن‌بست سیاسی شکسته شده و اولین توافق حاصل گردید و یکی از برکات این توافق حاصل شده این بود که پس از صد روز اول دولت یازدهم و در ادامه، ماهانه تا 700 میلیون دلار از پول‌های قفل شده، ملت ایران آزاد گردید و قیمت ارز کاهش یافته و مردم احساس رفاه بیشتری به دست آوردند.

روحانی با تأکید بر اینکه می‌توانستیم کمتر از یکسال بعد از توافق ژنو به توافق نهایی برسیم، گفت: عربستان سعودی و رژیم غاصب صهیونیستی تلاش زیادی به خرج دادند تا این کار به نتیجه نرسد، به نحوی که در جریان مذاکرات هسته‌ای کشورمان، وزیر امور خارجه عربستان و نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هر روز به اروپا و بخصوص به وین و ژنو رفت و آمد می‌کردند تا توافق کشورمان را به تأخیر بیندازند و با چنین اقداماتی علیرغم اینکه در سال 93 آماده توافق نهایی بودیم، در شب آخر، آمریکا از آن عقب‌نشینی کرد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دولت علیرغم همه فشارهای بدخواهان خارجی، خسته نشده و مصمم به راه خود ادامه می‌دهد، گفت: توانستیم در 23 تیرماه سال 94 روزی که به نام روز گفتگو و تعامل سازنده نامگذاری شده به توافق برسیم و یک توافق تاریخی با جهان انجام دهیم و این توافق در دیماه همان سال اجرایی شد و اولین ثمره و برکت این توافق این بود که صادرات نفت کشورمان از یک میلیون بشکه و یا حتی کمتر از آن به 2 میلیون و 800 هزار با میعانات افزایش یابد.

روحانی اضافه کرد: همچنین براساس این توافق بسیاری از پول‌های کشورمان آزاد گردید و کالاها و ابزاری که در گمرکات خارجی مسدود شده بود، اجازه ورود به ایران پیدا کند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: براساس گفته رئیس گمرکات کشورمان در جلسه ستاد مبارزه با قاچاق و کالا، برجام یک عامل بزرگ و مؤثر در زمینه مبارزه با قاچاق بود و امروز هم اگر مسایلی در این زمینه وجود دارد بخاطر مشکلاتی است که برای برجام بوجود آمده است.

روحانی تصریح کرد: برجام عامل مؤثری برای مبارزه با قاچاق بود تا دکان کاسبانه عده‌ای تعطیل شده و از اموال مردم سوء استفاده نشود.

رئیس جمهور با بیان اینکه از دیماه سال 94 تا سال 97 فرصت طلایی داشتیم که از توافق حاصل شده استفاده کنیم، گفت: آمریکا در اردیبهشت سال 97 بدون دلیل از برجام خارج شد و تصورشان این بود که یک روز پس از خروج آنها کشورمان نیز از برجام خارج خواهد شد و متعاقب آن همه تحریم‌های بین‌المللی علیه کشورمان باز خواهد گشت.

روحانی اضافه کرد: اخیراً عربستان سعودی و نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کردند که آنها در خروج آمریکا از برجام نقش داشتند ضمن اینکه در این زمینه افراطیون داخل آمریکا نیز بسیار تأثیرگذار بودند. البته اقدامات آنها نشان می‌دهد که برجام چه داغ سنگینی بر دل صهیونیست‌ها و ارتجاء منطقه نشانده بود، ضمن اینکه آنها به خوبی فهمیدند که فعالیت‌های سیاسی دولت یازدهم و دوازدهم چقدر مؤثر بوده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه پس از خروج آمریکا از برجام، فرصتی به دنیا دادیم تا دو طرف بتوانند به تعهدات خود عمل کرده و طرف مقابل بتواند خلاء خروج آمریکا را پرکند، اظهار داشت: پس از خروج آمریکا از برجام یک سال صبر کردیم که بسیار راهبردی و تاریخی بود، البته باید توجه داشت که در این یکسال به اندازه‌ای که نیاز داشتیم، می‌توانستیم نفت بفروشیم. اینکه عده‌ای مطرح می‌کنند لزومی داشت که یکسال برای نشان دادن واکنش علیه اقدام آمریکا صرف می‌شد، ظاهراً حافظه تاریخی ضعیفی دارند.

روحانی اضافه کرد: تا زمانی که برغم خروج آمریکا می‌توانستیم به اندازه نیاز خود نفت بفروشیم، به صورت کج‌دار و مریز با موضوع خروج آمریکا از برجام برخورد کردیم، اما از وقتی که به بطور کامل برای تحریم نفت ایران وارد عمل شدند بی‌تردید شرایط جدیدی نیز پیش آمد، لذا شرایط اردیبهشت سال 98 با اردیبهشت سال 97، متفاوت گردید و با توجه به شرایط جدید تصمیمات قاطعی را در خصوص کاهش تعهدات اتخاذ کرده و فرصت‌های 60 روزه‌ای برای انجام تعهدات به طرفین اعلام کردیم.

خبر تکمیل می شود…

دیابتی‌ها ورزش هوازی را جدی بگیرند

آفتاب‌‌نیوز :

رمضانعلی حیدریان افزود: ورزش کردن سبب افزایش عملکرد انسولین در بدن و در نتیجه نگه داشتن قند خون در حد طبیعی می‌شود.

وی بیان کرد: ورزش های هوازی یا ایروبیک مانند پیاده روی تند، دوچرخه سواری و شنا، سبب استفاده بیشتر از اکسیژن و بهبود عملکرد قلب و ریه می‌شود.

پزشک عمومی با بیان اینکه ورزش های بی هوازی مانند بدنسازی با وزنه و پرورش اندام، اکسیژن کمتری استفاده می سوزاند، ادامه داد: این ورزش ها در زمان کوتاه از منابع انرژی استفاده می کنند و تاثیر زیادی بر قند خون ندارد.

وی تصریح کرد: ورزش‌های هوازی باید حداقل سه تا پنج بار در هفته و روزی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه و همیشه در زمان مشخص انجام شود.

به گفته وی، ورزش یوگا به کاهش چربی بدن کمک و با مقاومت انسولین مبارزه می کند و عملکرد اعصاب را بهبود می بخشد.

رئیس هیات پزشکی ورزشی استان سمنان، در مورد بیماران دیابتی مسن که آرتروز یا دیسک کمر دارند، افزود: بهترین ورزش شنا کردن یا حداقل راه رفتن در آب است که نه تنها برای آرتروز، زانو درد یا کمر درد این قشر مفید بوده بلکه اثر درمانی و حالت فیزیوتراپی نیز دارد.‌

لزوم توجه دیابتی‌ها به قند خون هنگام ورزش

این پزشک عمومی گفت: بهترین قند خون برای ورزش کردن بیماران مبتلا به دیابت بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ است.

وی با تاکید بر اینکه بیماران مبتلا به دیابت به هیچ وجه پیش از صبحانه نباید ورزش کنند، بیان کرد: علاوه بر این، آنها نباید بلافاصله پس از تزریق انسولین فعالیت شدید انجام دهند.

رئیس هیات پزشکی ورزشی استان سمنان یادآور شد: افراد دیابتی در هر حالتی با قند خون بالاتر از ۳۰۰ نباید به ورزش بپردازند.

دیابت که از آن به عنوان بیماری خاموش یاد می شود، در ایران به ازای هر ۲۰ نفر یک مورد مبتلا دارد و با توجه به روند شیوع این بیماری، پیش بینی می شود تا ۱۸ سال آینده به ازای هر هفت نفر در ایران یک فرد مبتلا به بیماری قند وجود داشته باشد.

استان سمنان با بیش از ۷۰۲ هزار نفر، حدود ۴۲ هزار ورزشکار سازماندهی شده دارد.